• VI Międzyprzedszkony Przegląd Tańców i Przyśpiewek Ludowych

          •                          22 marca 2024 w Centrum Młodzieży przy ul. Osmeckiego 51  w Rzeszowie odbył się                                            VI Międzyprzedszkony Przegląd Tańców   i Przyśpiewek Ludowych, którego organizatorem było nasze przedszkole - Przedszkole Publiczne Nr 36 w Rzeszowie.

            Główny cel naszego przeglądu to  kształtowanie u dzieci  poczucia własnej przynależności narodowej, poczucia dumy z tego, że jesteśmy Polakami. Jesteśmy Europejczykami ale przede wszystkim Polakami. Polskie tańce ludowe to skarb kultury narodowej, łączący pokolenia Polaków. Wyrażają duszę polskiego ludu, jego radości
            i smutki. Dlatego musimy dbać o ich kultywowanie i przekazywanie młodszym pokoleniom.                  

            W przeglądzie tym razem podobnie jak w latach ubiegłych  wzięło udział  750 dzieci  z 29 rzeszowskich publicznych przedszkoli, wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno - Wychowawczego oraz tradycyjnie gościnnie wystąpił Zespół Tańców Ludowych  działający przy URz  „Resovia Saltans”.

            Podczas występów scenicznych przedszkolaki w pięknych strojach ludowych prezentowały polskie tańce narodowe,  ludowe tańce regionalne, tradycyjne pieśni i przyśpiewki, które są przekazywane z pokolenia
            na pokolenie. Widoczna była oryginalność i niepowtarzalność. W repertuarze wśród tańców oglądaliśmy: Krakowiaki, Kujawiaki, Polonezy, Mazura, tańce rzeszowskie, lubelskie, z okolic Warmii
            i Mazur, tańce śląskie. Nie brakowało też współczesnych interpretacji tradycyjnych przyśpiewek .

            Nie było tutaj oceniania wszyscy byli zwycięzcami!                               

            Liczyła się jak zwykle dobra zabawa zarówno na scenie, jak i na widowni. 
            Wszystkie dzieci biorące udział w  występach tradycyjnie dzięki naszym sponsorom otrzymały  słodycze i   upominki. Nasze przedszkole na scenie prezentowały dzieci z grupy IV "Odkrywcy"i dzieci z grupy V "Brykające tygryski". 

          • "Maszeruje Wiosna..."

          • Przedszkolaki bacznie obserwują zmiany zachodzące w przyrodzie w poszczególnych porach roku. Szczególnie wiele radości wszystkim dzieciom sprawia witanie Wiosny, która niczym prawdziwa wróżka budzi świat do życia po długiej zimie. Dzisiejszego dnia nasze przedszkole rozbrzmiewało wesołymi piosenkami o Pani Wiośnie i jej zwiastunach. Zielony kolor królował dziś nie tylko w ubiorze dzieci, ale także w zabawach, grach i przepięknych pracach plastycznych inspirowanych wiosennym powiewem. Zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia był spacer po osiedlu w poszukiwaniu Wiosny i jej oznak.

          • Radosne Powitanie Wiosny u Misiów

          • W Grupie Misiów od samego rana było bardzo radośnie. Wszystkie dzieci i panie tego dnia przyszły do przedszkola ubrane na zielono. Zaraz po śniadaniu przedszkolaki  przebrane za bociany i żabki piosenką i tańcem wypędziły Zimę i powitały utęskniona Wiosnę.  Następnie spacerkiem wszyscy ruszyli w wiosennym korowodzie . Jesteśmy pewni, że starania naszych przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre.

          • Dzień Kolorowej Skarpetki w grupie Brykających tygrysków i Odkrywców

          • 21 marca grupa V obchodziła Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem ONZ. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe.